Organizacijom pripremnog seminara omogućeno je da se kroz simulaciju evaluacijskog procesa zemlje upoznaju sa nedostatcima u provedbi projekta i identificiraju mjere potrebne za njihovo otklanjanje.
Sastankom je predsjedavao gospodin Jan Plesnik, predsjedavajući stalnog odbora Bernske konvencije. Pored službenih predstavnika Bernske konvencije, Vijeća Europe i Europske agencije za okoliš, sastanku su prisustvovala po tri predstavnika svake od šest zemalja zapadnog Balkana uključene u projekat (predstavnik Federalnog ministarstva okoliša i turizma, stručni predstavnik Emerald tima i predstavnik nevladinog sektora).
Naglašen je značaj narednog perioda za proces uspostave Emerald mreže na zapadnom Balkanu koji obavezuje zemlje da u periodu do biogeografskog seminara u listopadu pripreme i dostave sve neophodne podatke.
Predstavnici centra za biološku raznolikost (ETC/BD) govorili su o organizaciji seminara, procesu biogeografske procjene predloženih područja za ugrožene vrste i staništa kao i sličnostima ovog procesa i Nature 2000.
Evaluacija koja će biti provedena na Biogeografskom seminaru predstavlja procjenu na biogeografskoj razini koliko su pojedine zemlje izborom područja koja će biti uključena u mrežu omogućile adekvatnu zaštitu staništa i vrsta iz rezolucija 4 i 6 Bernske konvencije.
Mark Roekaerts, konsultant Vijeća Europe dao je pregled trenutnog stanja projekta uspostave Emerald mreže u zemljama zapadnog Balkana, nakon čega su održane prezentacije predstavnika šest zemalja zapadnog Balkana o provedbi uspostave Emerald mreže u njihovim zemljama.
Prezentirana je i odluka Bernske konvencije prema kojoj će se za klasifikaciju staništa u budućnosti koristiti EUNIS klasifikacije staništa i prema kojoj je potrebno da sve zemlje prilagode postojeće liste staništa i bazu podataka.
U okviru prezentacije delegacija zemalja sudionika u projektu, održane su prezentacije o provedenom projektu, trenutnoj situaciji i problemima uspostave Emerald mreže u svakoj od država. Prezentacije su dostupne na web stranici: http://www.coe.int/t/dg4/cultureheritage/nature/EcoNetworks/News/Prepa_BiogeoSeminar_2011/Biogeographical_Seminar_en.asp
Drugi dan Seminara bio je namijenjen simulaciji Biogeografskog seminara na primjeru odabranih staništa (11.3 Sea-grass meadows, 13.2 Estuaries, Eutrophic humid grasslands i 41.1 Beech forests) i vrsta (Alcedo atthis, Aythya nyroca, Ursus arctos, Tursiops trunctatus, Euphydryas aurinia i Hucho hucho).
Na osnovu izvedene procjene za odabrane vrste i staništa identificirani su nedostatci u dosadašnjoj provedbi uspostave Emerald mreže na prostoru zemalja zapadnog Balkana. Osnovni problem u većini zemalja je nedovoljna površina područja za uključenje u Emerald mrežu kao i nedovoljan broj područja za većinu staništa i vrsta, te je potrebno u narednom odabrati dodatna područja i/ili proširiti postojeća.
U zaključku Seminara navedeno je da će svakoj zemlji biti dostavljena individualna izvješća sa analizom trenutnog stanja i smjernicama za nastavak rada.
Na kraju je predstavljena lista aktivnosti i rokovi za njihovo ispunjenje u cilju ispunjavanja uvijeta do službene evaluacije Emerald mreže u listopadu 2011. godine.
Rokovi za provedbu aktivnosti i dostavu podataka:
• februar 2011. Odabrati osobu koja će biti zadužena za komunikaciju i slanje podataka za Centralni arhiv podataka Evropske agencije za okoliš (EEA Central Data Repository) i ime proslijediti Mark Roekaertsu.
• mart 2011. Dostaviti novu verziju baze podataka- postaviti u CDR
• maj 2011. Dostaviti novu dopunjenu verziju baze podataka- postaviti u CDR
• august 2011. Dostaviti finalnu verziju svih podataka na osnovu kojih će se evaluirati Emerald mreža.
Na kraju Seminara predstavnici Bernske konvencije i Europske agencije za okoliš pozitivno su ocijenili do sada urađeni posao na uspostavi Emerald mreže u svim zemljama zapadnog Balkana, ali je naglašeno i da je još puno posla potrebno uraditi do Biogeografskog seminara i da su rokovi za taj posao veoma kratki.
Semra Fejzibegović, WWF
Trebate li zajam? osobna pozajmica? Poslovni zajmovi? Hipotekarni zajam? Poljoprivredno i projektno financiranje? Nudimo sve vrste kredita po kamatnoj stopi od 3%! Email za kontakt; (challotloan@gmail.com)
OdgovoriIzbriši