Ovom prilikom predstavljena je i publikacija ,,Golija – prirodne vrijednosti preporuka za zaštitu, NATURA 2000 u Crnoj Gori“ , koja sadrži i SWOT analizu životne sredine ovog područja.
U diskusiji su učestvovali i projektni tim Ministarstva za održivi razvoj i turizam koji radi istraživanja na terenu za potrebe NATURA 2000, članovi Savjeta za zaštitu životne sredine SO Nikšić, kao i predstavnici nevladinih i organizacija Društvo mladih ekologa Nikšić i FORS Montenegro.
Svi učesnici su se složili da područje planina Golije treba biti istraženo u dijelu biodiverziteta, što su i najavili iz resornog Ministarstva, kao i da je proces EU intergacija dobra prilika da se na teritoriji opštine Nikšić zaštite područja koja imaju preduslove za to. Takođe, istaknuta je spremnost i neophodnost za unapređenje međusektorske saradnje kako u dijelu NATURA 2000, tako i drugih inicijativa iz oblasti zaštite životne sredine.
Ukoliko saznanja sa terena potvrde najave naučnika o bogatstvu biljnih i životinjskih vrsta bilo bi potrebno zaustaviti sve radnje koje ugrožavaju životnu sredinu.
Nataša, koliki je bio interes javnosti? Odnosno, je li to bila samo rasprava za okruglim stolom, ili su se okupili i neki predstavnici nevladinih organizacija, zainteresirani dionici...?
OdgovoriIzbrišiUcesnici na skupu su bili vrlo zainteresovani obzirom da se radi o lokalnom visokovrijednom prirodnom podrucju i obzirom da postoje vec problemi oko unistavanja viska naoruzanja koji prijete da znacajno ugroze biodiverzitet. Na okruglom stolu su se okupili predstavnici drzavnih institucija (Ministarstvo Odrzivog razvoja i turizma, Agencija za zastitu zivotne sredine, Hidrometeroloski zavod) lokalne samouprave iz Niksica, odbornici is SO Niksic, strucna lica koja nisu iz Zavoda, 4 NVO iz Mreze Natura 2000 info centar i Mediji.Ucesnici su bili aktivni i spremni da nastave na zakkljuccima i preporukama
OdgovoriIzbriši