12. 07. 2012.

Temelj za partnerske akcije na zapadnom Balkanu

Tanja Petrović, Mladi Istraživači Srbije
Iz projekta “Jačanje kapaciteta javnog i civilnog sektora u Srbiji i u Crnoj Gori” proizašao je projekat umrežavanja nevladinih organizacija kroz partnerske akcije. Kako je doživela taj projekat piše Tanja Petrović, generalna sekretarka Mladih istraživača Srbije

Pre petnaestak godina, kada su Mladi istraživači Srbije započinjali „potragu“ za ozbiljnijim finansijskim sredstvima koja bi mogla biti uložena u zaštitu i očuvanje biodiverziteta, nailazeći na konkurse različitih fondacija, često smo se pitali „Zašto donatori komplikuju? Čemu ova partnerstva? Zašto umrežavanje? Šta se time postiže, osim usložavanja administracije?“

Danas, „samo“ petnaest godina kasnije (bez želje da delujem demotivišuće na one koji započinju, naprotiv) mislim da imamo većinu odgovora koje smo dobili, između ostalog implementirajući projekat „Partenrske akcije za zaštitu biodiverziteta na zapadnom Balkanu“. Cilj tog projekta je bio da se doprinese zaštiti biodiverziteta u Srbiji i u Crnoj Gori kroz promociju i podršku primeni ključnih politika EU za zaštitu prirode. Tokom projekta organizovane su obuke o umrežavanju, komunikaciji, lobiranju, tehnikama zagovaranja, EU politikama, organizovane su studijske posete Briselu i Hrvatskoj, sprovedene lokalne akcije…

No, „istorija“ dobrih partnerstava ne započinje „Partenrskim akcijama za zaštitu biodiverziteta na zapadnom Balkanu“. Svega ovoga ne bi bilo da WWF 2009. godine nije uverio Ministarstvo inostranih poslova kraljevine Norveške da je „Jačanje kapaciteta javnog i civilnog sektora u Srbiji i u Crnoj Gori za primenu EU propisa za zaštitu prirode“ neophodno, što je nama stvorilo bazu koju smo, verujem , dobro nadogradili.

Što se tiče rezultata projekta "Partnerske akcije...", kako je njihovo nabrajanje dosadno čak i onima koji su ih postigli, za ovu priliku smo se odlučili da citiramo izvode iz evaluacionog izveštaja, koji je, između ostalog, baziran na razgovorima sa različitim ljudima koji su bili uključeni u projekat.

Milka Gvozdenović, projektni koordinator Mladih istraživača Srbije:
„Partnerstvo je snažna riječ! Od velikog je značaja za kvalitetu rada i do sada smo već mali praksu raditi u partnerstvu s drugim NVO. No, tijekom provedbe ovog projekta, to smo partnerstvo još više osnažili. Što je partnerstvo donijelo meni i organizaciji u kojoj radim: Pozitivan duh i stres! Dobre ideje i akciju! Nova znanja i praktične savjete! Puno upitnika iznad glave a onda iznenadnu sreću kada shvatim što su moji suradnici htjeli reći! Prilično jasne ideje „što i s kime ne želim raditi u buduće“ i još mnogo, mnogo stvari! Još jedna vrlo snažna riječ i često korištena tijekom ovog projekta je „umrežavanje“. Nakon gotovo četiri godine rada u mreži, usuđujem se reći da sam dobila odgovore na sva pitanja na temu prirode, zaštite prirode, EU propisa, Nature 2000 u Srbiji itd. Ne,ne,ne... Nisam ja baš tako svemoguća: imam odlične kolege u mreži i mnogi od njih imaju različita znanja, iskustva... Upravo zahvaljujući povjerenju i nesebičnom dijeljenju znanja i iskustva, raznim metodama za izmjenu tih znanja, uspjela sam dobiti odgovore na pitanja koja su me zanimala. Da zaključim: ne pitaj što tvoja mreža može učiniti za tebe, već što ti možeš učiniti za tvoju mrežu!“

Nataša Kovačević, koordinator programa za obrazovanje i razvoj kapaciteta u NVO Green Home:
Nakon dvije godine rada na ovom projektu i na temama očuvanja biološke raznolikosti, mogu reći da je najveća promjena što su se NVO udružile u malu, ali učinkovitu mrežu, s dobrim razumijevanjem problematike, sposobnošću vođenja argumentiranih rasprava na temu Natura 2000 i velikom voljom za izmjenjivanjem informacija i znanja kako bi pomogli jedni drugima.“

Dejan Zagorac, predsjednik Eko centra: „Da budem iskren, razlog zbog kojeg sam se priključio mreži nije bio samo kako bi povećao svoje kapacitete i kapacitete moje organizacije te se povezao s ljudima koji u Srbiji rade na istim temama, već kako bi se povezao i s ljudima iz regije te posjetio neka susjedna buduća Natura 2000 područja. Sada, kada je ovaj stadij projekta blizu kraja, mogu reći da sam dobio puno više nego što sam očekivao...“

Petra Boić Petrač, WWF Mediteranski program, komunikacije za regiju Dinarskog luka: „Bilo mi je veliko zadovoljstvo raditi na projektu „Partnerske akcije za zaštitu biodiverziteta na Zapadnom Balkanu“. Jako malo ljudi može reći da su, nakon posljednje radionice održane u sklopu projekta, dobili pisma sudionika koji kažu da su se zabavili, uživali, puno naučili, da žele ponoviti to iskustvo.... To je potvrda uspjeha koju nisam očekivala kada smo počeli osmišljavati lokalne akcije. Naime, lokalne akcije djelovale su kao najteži dio projekta, ali na kraju, administracija je bila veoma teška, ali provedba je bila čisti užitak“

Budimir Babić, predsjednik ekološkog društva Avalon: „Ovaj projekt, i sve što je vezano za mrežu organizacija po pitanju okoliša „Natura 2000 resursni centar Srbije“, nosi sa sobom jednu posebnu energiju razumijevanja i pozitivnih odnosa i suradnje“.

Šta reći posle svih ovih impresija? Osim… da nam je potreban novi projekat.


Tanja Petrović, Mladi istraživači Srbije






Nema komentara:

Objavi komentar