- Dvodnevna regionalna radionica “NATURA 2000 – poljoprivreda i šumarstvo” održana je u Beogradu (2.-3. 12. 2010.) gdje je 29 sudionika iz javih institucija, zaštićenih područja i NVO-a iz Crne Gore i Srbije, živahno raspravljalo o vezi između novog mehanizna zaštite prirode (Natura 2000) i praksu u sektoru poljoprivrede i šumarstva.
- Dvije radionice “NATURA 2000 i zaštićena područja” održane su u Crnoj Gori (Podgorica, 11.-12. 10. 2010) i u Srbiji (Novi Sad, 21.-22. 10. 2010) s ukupno 57 sudionika i 11 predavača iz različitih institucija.
Radionicu je otvorio uvodnom riječju direktor Republičkog zavoda za zaštitu prirode gospodin Zlatko Bulić koji je u svom kratkom govoru predstavio saradnju između WWF-a i zavoda kao i planirane aktivnosti zavoda vezano za implementaciju programa Natura 2000 u Crnoj Gori.Predavači radionice su bili eksperti iz WWF-a, Republičkog zavoda za zaštitu prirode koji rade na implementaciji programa Natura 2000 u Crnoj Gori kao i NVO sektora.
Realizacijom radionice učesnici su imali priliku da putem dobrih prezentacija I vježbi nauče više o programu Natura 2000, da se upoznaju sa primjerima dobre prakse iz regiona kao I terminologijom koja se koristi u oblasti zaštite životne sredine, Naturi 2000 i biološkoj raznovrsnosti.
Takođe, tokom radionice učesnici su imali mogućnost da čuju detaljnije o programu, procesu i koracima implementacije programa Natura 2000 u Rumuniji od strane experta Florentine Floresku iz WWF-a kancelarije u Rumuniji kao i o zemljama iz regiona.
Važno je još spomenuti da su na kraju radionice svi učesnici bili dobro informisani o temi i da se tokom radionice dosta diskutovalo kao i da su donošeni brojni zaključci o važnim temama koje se odnose na buduće aktivnosti u procesu implementacije programa Natura 2000 u Crnoj Gori i to: uspostavljanje knjige ugroženih vrsta – “crvena” knjiga ugroženih vrsta po IUCN standardima, edukacija naučnog kadra, harmonizaciji legislative u Crnoj Gori u oblasti očuvanja prirode sa EU legislativom, određivanje rokova za sprovodjenje aktivnosti, podjela nadležnosti, finansijski I organizacioni aspekti itd.
Učesnici su se tokom radionice složili oko tri teme vezano uz glavne nedostatke i mogućnosti implementacije programa Natura 2000 u Crnoj Gori te predložili nekoliko zajedničkih zaključaka.
Istakli su tri neophodna prioriteta:
1. Saradnju sa relevantnim institucijama
-podrška i veća zainteresovanost države za implementaciju programa N2000
-aktivno učešće svih zainteresovanih strana –pogotovo donosioca odluka
-obezbijedjivanje neophodnih finansijskih sredstava od strane države za implementaciju programa N2000
-prepoznavanje Natura 2000 kao prioriteta od strane Vlade – Natura 2000 obaveza države
2. Medjusektorsku i internacionalnu saradnju
-poboljšati međusektorsku saradnju ne samo među inatitucijama koje se bave zaštitom životne sredine već i drugim relevantnim institucijama u CG
-poboljšati saradnju sa drugim zemljma koje su u procesu implementacije N2000 kao i sa zemljama EU
-pružiti više mogućnosti za razmjenu iskustava i dobrih praksi
3. Jačanje kapaciteta i terenska istraživanja
-podizanje kapaciteta iz oblasti životne sredine i očuvanja biodiverziteta
-poboljšati rad na terenu i neka bude češći
-naučno zasnovani podaci - uspostaviti bazu podataka
- angažovati više eksperata i mapera
- edukacija za terenska istraživanja
-uključivanje studenata i drugih odgovarajućih profila za rad na terenu (uz adekvatnu edekaciju)
-formirati mrežu eksperata iz oblasti zaštite životne sredine i očuvanja biodiverziteta
- uključivanje prostornih planera i edukacija na temu N2000
Prezentacije i materijale sa radionice možete naći na :
Nema komentara:
Objavi komentar