29. 10. 2011.

Otvorena izložba "15 dobrih načina za očuvanje prirode" u Beogradu

U srijedu, 26. oktobra, u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, otvorena je izložba "15 dobrih načina za očuvanje prirode"! Izložba je produkt završetka provođenja malih lokalnih akcija unutar projekta "Partnerske akcije za zaštitu biodiverziteta na zapadnom Balkanu", koji provode Mladi istraživači Srbije sa WWF-om, crnogorskom nevladinom organizacijom Green Home i hrvatskim Suncem. Izložbu je otvorio državni sekretar Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, prof. dr. Ivica Radović, a ostaće otvorena do 2. novembra.


„'15 dobrih načina za očuvanje prirode' u slici i reči zvuče kao nešto vrlo  jednostavno i lako dostižno, no rezultat  je trogodišnjeg rada nevladinih organizacija koje se bave zaštitom prirode i koje su se udružile u mrežu „Natura 2000 resursni centar Srbije“ da bi unapredile svoja znanja i veštine, podigle svoje kapacitete i postale ravnopravan i respektabilan partner državnim institucijama za uspostavljanje ekološke mreže Natura 2000 u Srbiji, istaknula je Tanja Petrović, iz Mladih istraživača Srbije i pozvala javnost da odabere bar jedan način, pokrene akciju i učini prvi korak za zaštitu prirode.
Izložba koja je otvorena nastala kao rezultat lokalnih akcija koje su realizovali članovi nevladinih organizacija, iz  mreže „Natura 2000 resursni centar“ u Srbiji i „Natura 2000 info centar“ u Crnoj Gori. Tokom šest meseci, 10 organizacija iz Srbije i 6 organizacija iz Crne Gore, promovisalo je važnost biodiverziteta, ekološke mreže Natura 2000 i energetsku  efikasnosti. Rezultati tih akcija prikazani su na izložbi „15 dobrih načina za očuvanje prirode“.

„Srbija je jedan od evropskih centara biodiverziteta. U Srbiji živi 43.3% vrsta koje naseljavaju Europu, a samo 5.86 % površine Srbije je zaštićeno. U naporima da se zaštiti priroda, WWF poziva na povećanje broja i površina zaštićenih područja i zaustavljanje neodrživog korišćenja prirodnih resursa, što je u skladu sa Strategiju biološke raznovrsnosti koju je ove godine Vlada Republike Srbije je usvojila, rekla je Duška Dimović iz WWF-a.
Teme poput: Provedi odmor u prirodi; Nauči šta je biodiverzitet; Učestvuj u globalnim akcijama; Racionalno troši energiju; Posmatraj svet iz ptičje perspektive; Informiši se o invazivnim vrstama i spreči njihovo širenje, su neki od primera koje ekolozi predlažu kao dobre načine za očuvanje prirode.
Na otvorenju izložbe bili su predstavnici organizacija: Eko centar, Protego, Ozeleni.Me, Stara planina, Ozon, Avalon, Mladen Karaman, Društvo mladih ekologa Nikšić, Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Breznica, Akademsko društvo za proučavanje i zaštitu prirode, CINA i Prostor. Nakon službenog otvorenja izložbe, prikazan je polsatni film "Natura 2000" koji govori sve o pripremama za implementaciju ekološke mreže u Srbiji, a produkt je malog granta koji je provodila NVO CINA.

Otvarenje izložbe bilo je dio dvodnevne radionice "Regional, national and local actions for Natura 2000 – final evaluation and promotion workshop" na kojoj su učestvovali spomenuti NVOi.
Petra Boić Petrač

28. 10. 2011.

Donatorska konferencija: Prtnerstvo za zaštitu biodiverziteta

07. oktobar 2011. Podgorica - nevladina organizacija Green Home u saradnji sa Društvom mladih ekologa iz Nikšića organizovala je Donatorsku konferenciju: Partnerstvo za zaštitu biodiverziteta u okviru koje su izložene i fotografije članica Natura 2000 mreže u Crnoj Gori. Osim toga na konferenciji je potpisan Memorandum o saradnji za zajedničku promociju i sprovodjenje aktivnosti na Natura-i 2000 sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma.

Konferenciji je prisustvovalo oko 40 učesnika predstavnika NVOa, državnih institucija, ambasada i medjunarodnih organizacija. Pozdravnu riječ uputili su: Nataša Kovačević, koordinatorka projekta za Crnu Goru, Ivana Vojinović, zamjenica Ministra održivog razvoja i turizma i Nicola Bertolini zamjenik šefa Delegacije Evropske komisije u Crnoj Gori. Nakon potpisivanja Memoranduma o saradnji izmedju Ministarstva održivog razvoja i turizma i mreže Natura 2000 info centar, Sanja Svrkota (NVO Green Home) predstavila je sam projekat Partnerske akcije za zaštitu biodiverziteta u zemljama zapadnog Balkana“ realizovane aktivnosti i postignute rezultate. U okviru mreže dodijeljena su sredstva za realizaciju 6 manjih projekata koji se tiču promocije zaštićenih područja. Svoje projektne aktivnosti i postignute rezultate predstavili su:

  • NVO Ozon - Prirodne vrijednosti Golije – preporuka za zaštitu
  • NVO Green.me - SOS – Sačuvajmo naše more
  • NVO Breznica - Inicijativa za stavljanje pod zaštitu biodiverziteta park šume „Savina“ u Herceg Novom
  • NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica Krilima iznad Crne Gore - ptice kao indikator kvaliteta zaštite prirode
  • NVO Priroda - U susret Sedmici odrzive energije,
  • NVO Društvo Mladih Ekologa Nikšić - Sačuvajmo prirodne vrijednosti

Sama konferencija odrzana je u prostorijama galerije Art tako da su svi prisutni bili u prilici da pogledaju izložene fotografije, koje će nakon galerije biti izložene i u shopping centru Mall of Montenegro” i to u periodu od 17-30 oktobra.


25. 10. 2011.

Europska Komisija objavila je početak kampanje o iskoristivosti (prirodnih) resursa

Prošlog su tjedna u Varšavi, europski Povjerenik za okoliš Janez Potočnik i poljski ministar okoliša Andrzej Kraszewski, lansirali EU kampanju pod nazivom "Generation Awake. Your choices make a world of difference!" (Osvještena generacija – vaš izbor čini svijet različitim!).

Cilj kampanje je potaknuti potrošače na promijenu navika, na razmišljanje o oskudnim prirodnim resursima i utjecaju koji imamo na našu planetu prilikom odabira proizvoda i donošenjem odluka o kupovini.

Janez Potočnik je tom prilikom izjavio: "S teškim stanjem u gospodarstvu i resursima koji nestaju, vrijeme je da promislimo o svojim navikama. Koristeći resurse pametnije, ne pomažemo samo okolišu, već štedimo novac i smanjujemo troškove poslovanja. Trošeći manje postižemo više. Svatko može doprinijeti, treba se samo probuditi!”

Video clip "generation awake" možete pogledati na sljedećoj web stranici: http://www.youtube.com/user/GenerationAwake

21. 10. 2011.

Otvaranje izložbe “15 dobrih načina za očuvanje prirode“

Pozivamo vas na otvaranje izložbe “15 dobrih načina za očuvanje prirode“ i završni događaj projekta „Partnerske akcije za zaštitu biodiverziteta zapadnog Balkana“ u sredu,

26. oktobra 2011. godineu 11.00 časova

Studentski kulturni centarKralja Milana 48, Beograd
Ukoliko želite da naučite šta je to Natura 2000, kako se boriti za zaštitu prirode, šta to rade invazivne vrste, kako su potrošnja energije i zaštita vrsta biljaka i životinja povezane, i još mnogo toga- dođite!
Cilj promotivne aktivnosti je da se u javnosti promoviše rad nevladinih organizacija na zaštiti prirode, a posebno na primeni EU zakonodavstva za zaštitu prirode i uspostavljanju ekološke mreže NATURA 2000.Aktivnost će imati regionalni karakter, osim nevladinih organizacija iz Srbije učestvovaće i organizacije iz Crne Gore.Projekat finansira EU, iz IPA fondova za civilno društvo.

20. 10. 2011.

pogledajte "Big Question: What is nature worth?"
http://www.youtube.com/watch?v=TartoYpK1yI
Andrea

19. 10. 2011.

Nauči zašto je biodiverzitet važan

Pojam biodiverziteta je i dalje nepoznat većini ljudi. Usluge ekosistema, poput hrane, lekova, čiste vode, čistog vazduha, mesta za odmor i rekreaciju i drugo, nisu dovoljno shvaćene i u javnosti se ne povezuju sa rečju “biodiverzitet”. Mladi istraživači Srbije i Eko centar su priredili srpsku verziju edukativne brošure “Zašto je biodiverzitet važan? Odgovori za decu i ministre”, čiji su autori ekolozi iz organizacije CEEweb. Sadržaj ove publikacije doprineće da se veliki broj građana informiše šta je to biodiverzitet, koji su faktori ugrožavanja biodiverziteta, na koji način pojedinci i institucije mogu da doprinesu njegovom očuvanju.
Kako bi upotpunili edukativni set o značaju biodiverziteta, Mladi istraživači Srbije i Eko centar su potpom, uz podršku Sekretarijata za zaštitu životne sredine grada Beograda, priredili i drugi deo brošure “Zašto je biodiverzitet važan?”.
Brošura je distribuirana školama i institucijama na teritoriji grada Beograda.
Naša preporuka: Pročitaj publikacije “Zašto je biodiverzitet važan”. Nije bitno da li si dete ili ministar, za sve nas je dobro da stalno učimo i naša znanja delimo sa drugima. Nabavi primerak publikacija, a kada je pročitaš pokloni je prijatelju. Sigurni smo da će te ova zanimljiva priča o biodiverzitetu podstaći da počneš da se zalažeš za očuvanje prirode.
Za primerak brošura javi se Mladim istraživačima Srbije ili Eko centru.