Teško je shvatiti da je već pala odluka o uništenju doline Ibra, da se već grade akumulacije na Limu i da se sada prelazi na još jedan dragulj prirode, a da nevladin sektor u Srbiji ćuti, nije u stanju da se organizuje. Nedostaje i kompletan apel prema javnošću, očigledno je da nekome odgovara da sve prođe nezapaženo i u što bržem roku.
Kanjon Trešnjice |
Priča je veoma klasična, nepotrebno ju je dužiti. Pre izvesnog vremena čulo se o nameri gradnje hidro elektrane u tom kanjonu, koje je zaštićeno stanište beloglavog supa i da je Zavod za zaštitu prirode kategorično bio protiv. Međutim nedavno su ekolozi iz tog kraja obavešteni da je Zavod bio prinuđen da da saglasnost jer "nije bilo zakonske osnove za zabranu".
Supovi Trešnjice |
Nevladin sektor bi pod hitno trebao da pokrene svoju nezavisnu istragu, da pokrene ljude koji bi istraživali teren po pitanju ugroženosti vrsta i staništa sa Aneksa Bernske Konvencije. Podsećamo da ovo nije samo regulativa kojoj je Srbija potpisnik, nego se naša država i obavezovala za sprovođenje iste (u okviru predlaganja područja za Natura 2000 mrežu) i to kao preduslov za Evropske integracije. Ekonomski interesi i otplata dugova ostvarenih lošom politikom i malverzacijama (što je očigledna svrha ovih intervencija u kojima se prodaje prirodna baština) nisu najprioritetniji, barem po pitanju politike približavanja Evropskoj Uniji.
|
Međutim, i bez posebne argumentaicije je jasno da nekome odgovara da se što više od toga uništi pre priključenja Uniji i stvarnog otvaranja ne samo kratkoročnim investicijama koja donose korist interesnim grupama, već i održivim sistemima koji omogućuju stvaran bolji život građana.
Šta civilni sektor u konkretnom slučaju može da učini? Kome građani da podnesu žalbu? Prema prvim reakcijama – pored izražavanja osećanja solidarnosti sa onima kojima je ovaj predeo deo srca – pokrenuta je ideja da se piše izveštaj Evropskoj Komisiji. Možda putem kišobran-oranizacija u Uniji, ali to su već tehnička pitanja. Ali šta će u tom izveštaju da stoji? Da je država nešto zaštitila pa poništila zaštitu i da smo mi "nevladin sektor" samo bili neodgovorni posmatrači?
Trešnjica |
Očigledno je da u Srbiji osim socijalne i ekonomske krize imamo i političku – već deset godina glasamo za "bolju i sigurniju budućnost". Ali kad će već stići taj dugo obećavani preokret? A što se ekološke krize tiče, ništa od lepog ne dolazi samo od sebe. U zemljama u okruženju gde je zaštita prirode na zavidnom nivou vodila se bespoštedna borba, gotovo rat za očuvanje prirodnog blaga, putem podizanja javne svesti pa do direktnog učešća u odlučivanju. Mi u Srbiji izgubili smo nekoliko bitaka (t.j. reka), na nama je da li ćemo da izgubimo i rat.
Zelena patrola na delu - Brodarevo - Hoće brane na sve strane!
OdgovoriIzbrišihttp://www.youtube.com/watch?v=Q50BUI6JtTI
Službeni link za HE Ibar:
OdgovoriIzbrišiJavni uvid u nacrt prostornog plana ... - Republička agencija za prostorno planiranje
Zelena patrola na delu - protiv brana
OdgovoriIzbrišihttp://www.youtube.com/watch?v=Q50BUI6JtTI
Rijeke su multifunkcionalan prostor s velikim brojem korisnika, a ne samo energetski objekt - Goran Šafarek
Znali smo da se zemlja prodaje (=ćerda) ali ako je samo pola ovih vesti istina već i to je previše...
OdgovoriIzbrišiPogledajte i izveštaj RTV Kraljevo o situaciji na Ibru i "oduševljenje" lokalnih stanovnika za brane...
OdgovoriIzbrišiAkcija!
OdgovoriIzbrišiKasnimo blizu godinu dana - vest iz juna 2011 o stanju staništa
OdgovoriIzbrišiKlisura reke Trešnjice na stranici Turističke organizacije Srbije