31. 05. 2011.

Studijsko putovanje u Hrvatsku








Pozdrav svima!
Dok čekamo da nam Srđa
n Uljević iz Sunca napiše nešto pametno i lijepo čime će nam dočarati kako se provela ekipa iz Srbije i iz Crne Gore prošloga tjedna u Zadru, na studijskom putovanju unutar IPA projekta, evo par slikica da vidite ljepote s kojima se ista ta ekipa susrela u petak u NP Krka!

26. 05. 2011.

Centar za zaštitu i proučavanje ptica - Leteći start u Crnoj Gori

U okviru projekta „Parterske akcije za zaštitu biodiverziteta u regionu Zapadnog Balkana - podrška organizacijama i razvoj partnerstava kroz projekate“ Centar je već na sredini realizacije seta predavanja pod nazivom „Zeleni četvrtak“. Četiri četvrtka u kancelarijama CZIPa posvećena su Naturi2000 i prirodnim bogatstvima Crne Gore, a osmišljena su tako da pruže informacije koje su osnovne i koje su direktno vezane za primjenu Nature2000. Cilj svakog predavanja je da razbije mit o Naturi2000 i pruži činjenice i odgovore na sve nedoumice koje su i dalje prisutne u široj javnosti.

Već na prvom predavanju održanom 19.05.2011. posjećenost je bil značajna, a salu su popunili mladi ljudi zaposleni u državnim institucijama koje se bave zaštitom prirode. Zadovoljni načinom na koji je Natura2000 predstavljena i začuđeni svime onim što Crna Gora ujedno i nudi i skriva, najavili su svoju posjetu i na sljedećem setu.



Popularnosti predavanja dijelom doprinosi i akcija koja je sprovedena 14. i 15.

maja 2011. na Svjetski Dan ptica selica-akcija je takođe finansirana iz gore pomenutog projekta.

Tom prilikom je na Trgu kod Sahat kule postavljen oficijelni baner ovog svjetskog praznika, dok su članovi Centra istakli postere širom Podgorice. Takođe su dijelili postere ali i drugi promotivni materijal CZIPa zainteresovanim prolaznicima uz najavu održavanja „Zelenog četvrtka“. Nije bio mali broj građana koji su zastali da bi saznali više. Oni koji se nijesu susreli sa CZIP timom mogli su o ovom događaju pročitati u novinama.

Da napomenemo, predavanja i dalje traju, drugo predavnje se održava 26.05. dok su preostla dva planirana za 02. i 09. 06. 2011. godine.

Za sve one koji su zainteresovani, predavanja se održavaju svkog četvrtka u 16 h u kancelarijama Centra - Trg kod Sahat kule, vrata do MontVet-a (Trg vojvode Bećir-bega Osmanagića, Podgorica). A za više informacija i raspored tema možete se informisati na našem sajtu: www.birdwatchingmn.org ili putem meila: bjanka.czip@t-com.me


NATURA DAY u Vršcu

Dragi prijatelji,

Pozivamo Vas da budete učesnici manifestacije Natura Day kojom ćemo obeležiti i Dan zaštite životne sredine. Ona će biti održana u organizaciji Ekološkog udruženja Avalon na Vršačkim planinama ili precizinije na prostoru Planinarskog Doma Široko bilo u nedelju 5.juna 2011.godine, s početkom u 12h.

Natura Day će biti obeležen zahvaljujući Avalonovom projektu „Od IBA područja ka NATURI 2000“ u okviru šireg projekta: Parternske akcije za zaštitu biodiveziteta u regionu Zapadnog Balkana-
podrška organizacijama i razvoj partnerstava kroz projekate
.

Program će sadržati na samom početku slovo o IBA područjima, NATURI 2000 i VRŠAČKIM PLANINAMA, nastupe pop-rock bendova, uspon na vrh Lisičija glava, radionice i eko-etno sajam.

Putni troškovi će Vam biti obezbeđeni uplatom na Vaš tekući račun, s tim što zbog komplikovanosti finansijskih uslova projekta možemo uvažiti samo vozne i autobuske karte i račune linijskog taxija po ceni autobuske karte, koje je neophodno priložiti po dolasku.

Za sve goste je, takođe, obezbeđen ručak.

Bliža objašnjenja možete dobiti na telefone: +381 (0)13 832 718 i +381 (0)60 73 47 095

Budimir Babić

Ekološko udruženje Avalon

Igmanska 23, 26300 Vršac


25. 05. 2011.

Poslije sata za planetu


Nakon sto je Sat za planetu obiljezen 26. Marta ove godine po treci put, smisljen je koncept po kojem bismo trebali nastaviti dalje sa akcijama u borbi protiv prekomjerne potrosnje zemljinih resursa i smanjenju uticaja klimatskih promjena. U okviru mjesecnih akcija “Nakon sata” u Crnoj Gori ce se birati junaci sata za planetu (Earth Hour Heroes) koji ce svojim individualnim doprinosom, mastovitim akcijama, doprinjeti umanjenju klimatskih promjena.

U akciji koju organizuje Green Home su pozvani na ucesce svi – djeca skolskog i predskolskog uzrasta, njihovi roditelji, prijatelji pa cak i grupe koje organizovano osmisle svoje aktivnosti i kandiduju ih. Najbolji ce ponijeti titulu Heroja sata za planetu, te ce dobiti priznanje za najbolje osmisljenu akciju koja doprinosi racionalnoj upotrebi energije i smanjenju klimatskih promjena.

18. 05. 2011.

WWF u Hrvatskoj uvodi nove metode vrednovanja ekosustava u zaštićenim područjima

WWF uvodi novi pristup financiranju zaštićenih područja. Metodologija je prikazana na radionici “Doprinos ekosustava NP Sjeverni Velebit i PP Velebit ekonomskom razvoju i pravednoj raspodjeli” održanoj 5. svibnja 2011. u prostorijama Nacionalnog parka Sjeverni Velebit, u Krasnom

Klasičan pristup poslovanju zaštićenih područja temelji se na privlačenju što većeg broja posjetitelja, a financiranje uključuje dio iz državnog proračuna koji pokriva osnovne potrebe funkcioniranja određene javne ustanove, prihod od ulaznica (u parkovima gdje je moguće kontrolirati prilaze), te od raznih usluga kao što su iznajmljivanje opreme, obilazak s vodičem, team building događaji i slično.

Novi pristup temelji se na preraspodjeli prihoda kojeg ostvaruju korisnici ekosustavnih usluga iz okruženja zaštićenog područja, a to su turizam, poljprivreda, vodno gospodarstvo i mnogi drugi. WWF izrađuje studiju “Doprinos ekosustava NP Sjeverni Velebit i PP Velebit ekonomskom razvoju i pravednoj raspodjeli”, kao dio globalnog projekta „Zaštićena područja za živući planet – ekoregija dinarskog luka“, čiji se dovršetak očekuje krajem lipnja 2011.

Na Velebitu su ključni ekosustavi šume, pašnjaci, vode, kamenjar i podzemni svijet međupovezanih špilja, jama, procijepa i ponornica.

zmimo primjer šuma. Šume nisu samo izvor drvne mase čija vrijednost se da mjeriti cijenom drvnih proizvoda na tržištu. Sljedeća funkcija šuma je pružanje staništa oprašivačima, kukcima koji oprašuju okolne poljoprivredne usjeve, a među kojima su najvažnije šumske pčele. 500 solitarnih šumskih pčela po učinkovitosti zamjenjuje 60.000 radilica iz košnica. Ličko-senjska županija četvrti je po veličini proizvođač šljiva u Hrvatskoj. Ukupan prošlogodišnji neto prihod od uroda šljiva bio je 1.098.205 EURa. U slučaju smanjenog oprašivanja za 50% prihod bi bio 495.254 EURa (vrijednost oprašivanja dalo bi se također izračunati i iz nedavnog podbačaja uroda kukuruza u Sloveniji do kojeg je došlo zbog odumiranja šumskih pčela u okolnim šumama). Iduća funkcija šume je spremnik i filtracija vode. Voda koja ulazi u turbinu HE Senj je posve čista i gotovo pitka, te nije potreban predtretman pročišćavanja vode kao ni česti radovi čišćenja odnosno održavnja postrojenja od mulja, pijeska i sličnog. Usporedba s hidroelektranom približnog proizvodnog kapaciteta u blizini Bogote, gdje su uzvodno šume posječene, pokazuje da je godišnji trošak ukljanjanja mulja iz vode koja ulazi u turbinu 5.898.750 EURa godišnje. S obzirom na ograničen prostor, ovdje se ne navode ostale funkcije šuma i krajnji korisnici.

Po pitanju uloge zaštićenog područja kao spremnika i pročišćivača pitke vode, prilikom prikupljanja podataka za izradu studije uočeno je proturječje, a to je da zaštićena područja u Hrvatskoj plaćaju visoke vodne pristojbe koje se mjere desecima tisuća kuna mjesečno. Konkretno, NP Sjeverni Velebit izdvaja 35% vlastitog godišnjeg prihoda za vodne naknade 'Hrvatskim vodama'. U razvijenim zemljama vodno gospodarstvo plaća naknadu zaštićenim područjima jer im ista osiguravaju i količinu i kakvoću vode.

Ovo je samo primjer dijela usluga od velebitske prirode koje su uzete u obzir u izradi studije “Doprinos ekosustava NP Sjeverni Velebit i PP Velebit ekonomskom razvoju i pravednoj raspodjeli”. Studija će biti dovršena krajem lipnja ove godine i trebala bi poslužiti tijelima nadležnim za zaštitu prirode kao alat u financijski argumentiranom dijalogu sa sektorima koji koriste prirodna dobra i usluge, kojim se demonstrira zbog čega ulaganje u zaštićena područja donosi sveopću finacijsku korist: zdrav ekosustav povećava uslugu - veća usluga povećava dobit korisniku – korisnik može povećati zapošljavanje – država ubire veći porez od korisnika. Stoga ovu preraspodjelu sektori ne bi trebali vidjeti kao namet već je trebaju prepoznati kao ulaganje u osiguranje vlastitih prihoda koje im omogućavaju zdravi prirodni ekosustavi.

Studija neće ulaziti u ekonomske mehanizme kojima se provodi preraspodjela. Njihovo razvijanje i primjena stvar je stručnjaka i vlasti u Hrvatskoj. Uloga WWF-a je širiti nova znanja i dobre prakse u svijetu, bez zauzimanja stajališta bilo koje od političkih opcija.

WWF i druge organizacije (ponajviše UNDP), razvile su ekonomske odnosno finacijske mehanizme za unaprijeđenje zaštićenih podučja koji se primjenjuju u nizu zemalja (Costa Rica je jedna od zemalja koja prednjači u uspješnoj primjeni). Slična ali regionalna studija dovršena je u veljači 2011: “Važnost biološke raznolikosti i ekosustava za ekonomski rast i pravednu raspodjelu dobiti u Latinskoj Americi i na Karipskom otočju” (UNDP), u koju su uključene 23 zemlje a koju možete pronaći na http://www.undp.org/latinamerica/biodiversity-superpower/English_Report.htm. Ova studija pokazuje da je ekonomska dobit od dobro upravljanih ekosustava na zaštićenim područjima mnogostruka: povećana proizvodnja (BDP) u odabranim sektorima, više zaposlenja u ruralnim područjima, veći prihod od poreza i općenito veći prihod, osobito u turizmu. Naposljetku, to može imati umnažajući učinak i na prihode ostalih sektora.

Stella Šatalić, WWF

04. 05. 2011.

European Commission adopts an EU biodiversity strategy to 2020

The European Commission has adopted an ambitious new strategy to halt the loss of biodiversity and ecosystem services in the EU by 2020. There are six main targets, and 20 actions to help Europe reach its goal. Biodiversity loss is an enormous challenge in the EU, with around one in four species currently threatened with extinction and 88% of fish stocks over-exploited or significantly depleted.
The six targets cover:
• Full implementation of EU nature legislation to protect biodiversity
• Better protection for ecosystems, and more use of green infrastructure
• More sustainable agriculture and forestry
• Better management of EU fish stocks
• Tighter controls on invasive alien species
• A bigger EU contribution to averting global biodiversity loss
The strategy is in line with two commitments made by EU leaders in March 2010 – halting the loss of biodiversity in the EU by 2020, and protecting, valuing and restoring EU biodiversity and ecosystem services by 2050. It is also in line with global commitments made in Nagoya in October 2010, in the context of the Convention on Biological Diversity, where world leaders adopted of a package of measures to address global biodiversity loss over the coming decade.
http://ec.europa.eu/environment/nature/biodiversity/comm2006/2020.htm

03. 05. 2011.

P2P - tourism - invitation!

Dear colleagues,

Invitation for P2P on promotion of ecotourism is open – if you are interested, pls find more info at the following link:
http://tacso.org/news/p2p/Default.aspx?id=4541&langTag=hr-HR

Andrea

ps. Christoph, Paloma and others from WWF family are also participating...as speaker, chair...